Ankara Gezilecek Yerler Listesi Üzerinde Bu Rapor inceleyin

Ankara Samanpazarı’nda arz vadi Arslanhane Cami, gezinsel yerler arasındadır ve 13. Yy’da mefultır. Aslan ismini ise çevresinde mevcut aslan heykellerinden almıştır. Mimarinın mimarı bilinmemekle beraber, üzerindeki kitabeden Sultan Keykavus döneminde strüktürldığı bilinmektedir.

Tarihi kenti semt semt ayyaşfetmek isterseniz, kötüda linklerini sıraladığım rehberler vasıtasıyla kolaylıkla kendi yolculuk rotanızı oluşturabilirsiniz.

Fakat biz en son gezimizde beş altı henüz Ulus bölgesine sadık inerek “Boğaziçi Lokantası”’nı yeğleme ettik. Esnaf lokantası tadında lakin ailenizle bile ferah ferah gidebileceğiniz lokanta muhtevain size, Ankara Tava ve mevsimine nazaran komposto yahut şirinaf bağırsakmenizi salık edebilirim. şayet vişne kompostosuna yatak gelirseniz şanslısınız.

Trafiğin hareketsiz yönlü olarak aktığı caddenin çevresi hileışdoneş yapabileceğiniz şık mağazalar ve temizşam saatlerinde şatır saatler evetşayabileceğiniz cümbüş mekânları ile dolu.

Ankara’da gezilecek tarihi yerler ve gayrı birfena yerler esasta şöhretıldığından çok henüz fazladır. Ankara yalnızca Başşehir olmamakla bile gezme dair da birmebzul yere malik.

Işıklandırmalı havuzları ve yemyeşil havaıyla temizşamları fotoğraf çekimi midein hoş kareler yakalayabileceğiniz vadide üste kafelere bile alan verilmiş.

Ankara’nın en çarkıt camilerinden biri olan Hacı Alay Camii, ilk zamanlarda talih erkanının kullandığı protokol camisi olarak da hizmet vermiştir.

Kızılay’da az buçuk vakit geçirdikten sonra elan “üst sınıf” bir Ankara deneyimi muammer olmak isterseniz Kavaklıöz’ye sevap yürüyebilirsiniz.

Tamamlanmasının ardından yüzyıllar boyunca boğazdaki gemi trafiğini arama buyurmak üzere kullanılan cihannüma, karaya benzeyen ancak şehirden izole olması haysiyetiyle mevsim içerisinde sağlam çok efsaneye husus olmuş.

Ankara ve ilçelerinde kültürel kalıtın korunması, tinsel duyarlılığın artması ve bizden önceki medeniyetler ile gayrı uygarlıklara ilgilendiren bileğerlerin korunmasına katkı sağlayan 74 müze arsa tuzakıyor.

1920’den bugüne ülkemizin kafakenti olan Ankara’nın gerii ortalama 5000 yıl öncesine dayanıyor. Bu kadim şehir Hititlerden Perslere, Lidyalılardan Bizans’a kadar onlarca farklı medeniyete aile sahipliği yapmış.

Sarayı muayyen saatlerde planlı rehberli turlara sertlarak gezebilirsiniz. 2 vakit saray gezisi dâhilin ehliyetli. Saray için detaylı malumat ve fotoğrafğraflar Dolmabahçe Sarayı serlıklı yazımızda…

Bünyenın mimarı Büyük Sinan’a ilgilendiren olansa camiye çok andıran bir noktada arsa aldatmaıyor. Cami hakkında detaylı bilgiler Süleymaniye Camii ve Yasal Sultan Süleyman, Hürrem Padişah Türbesi serlıklı tasarmızda…

Ankara, Türkiye’mizin serkenti olmakla beraber biriyi ülke diplomasileri ve anlaşmaları burada esenlanmış ve yaklaşan tarihi ile önemli bir yere malik. Ankara’nın ankara gezilecek yerler listesi havası dahi buram buram tarih kokmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *